Pomerne veľká časť Slovenska má problém s tvrdou vodou. Môže za to hlavne fakt, že podložia v našej krajine sú často bohaté na minerály a to spôsobuje, že pitná voda, ktorá priteká do našich domácností a firiem je vodou tvrdou. Tvrdá voda spôsobuje nemálo problémov o ktorých si povieme neskôr. Treba mať ale na pamäti, že to čo je pre stroje a zariadenia nepriateľ, naopak je pre naše telo požehnaním. Minerály, ktoré sa prirodzene vyskytujú v tvrdej vode vie naše telo veľmi dobre spracovať a sú tak pre nás veľmi prospešné. Faktom zostáva, že tvrdá voda je často až agresívna (záleží od stupňa tvrdosti a iných zložiek vody) k rozvodom vody, kotlom, bojlerom, práčkam, či domácim spotrebičom ako sú kávovar alebo rýchlovarná konvica. Už len malá vrstva vodného kameňa na ohrevných telesách spôsobuje že na ohrev toho istého množstva vody sa spotrebuje o 30% viac energie. Z dôvodu, že vodný kameň sa správa ako izolant a tak zabraňuje prechodu tepla od výhrevného telesa (špirála v bojleri, práčke ci kotli) k médiu, čiže k vode. K ďalším negatívnym prejavom pôsobenia tvrdej vody a vodného kameňa je postupné narúšanie a degradácia gumených a plastových a kovových častí spotrebičov a zariadení. Napríklad rozožieranie hadíc, tesnení a rozvodov.
Spôsobov ako upraviť tvrdú vodu je viacero. Rozdiely sú v spôsobe úpravy tvrdej vody:
1.) POLYFOSFOREČNANY (SUPERPHOS)
Najdostupnejší spôsob je tzv. použitie polyfoforečnanov. Zákazník si nainštaluje jednoduchý vodný filter, ktorý obsahuje kartušu s náplňou polyfosforečnanov (SUPERPHOS). Tie sa postupne rozpúšťajú a svojím pôsobením vo vode zabraňujú vyzrážaniu zložiek v tvrdej vode na potrubiach, zariadeniach, či vodovodných batériách. Tento spôsob je cenovo najdostupnejší. Vodu nezmäkčuje, iba ju upravuje tak aby bolo vytváranie vodného kameňa a usadenín čo najmenšie. Tento spôsob úpravy tvrdej vody je vhodný tak pre pitnú ale aj úžitkovú vodu.
https://www.vodaservis.sk/uprava-tvrdej-pitnej-vody/superphos-2/
https://www.vodaservis.sk/filtre-na-vodu/dvojity-vodny-filter/
https://www.vodaservis.sk/filtre-na-vodu/filter-proti-vodnemu-kamenu-pracka/
2.) FYZIKÁLNA ÚPRAVA TVRDJ VODY (STOPKALK)
Tento spôsob úpravy tvrdej vody sa od prvého spôsobu líši tým, že do vody nie sú pridávané žiadne iné zložky. Úprava vody je zabezpečená prostredníctvom prietoku vody cez valec z nehrdzavejúcej ocele, kde je jadro z ušľachtilých a poloušľachtilých kovov. V dôsledku rozdielu elektrického potenciálu medzi patentovaným jadrom zliatiny a valcom z nehrdzavejúcej ocele vznikajú malé elektrické polia.Tieto elektrické polia boli firmou PTH na adhéziu a kohéziu solí uhličitanov, vápnika a horčíka, ktoré sú prítomné vo vode. Vďaka týmto iónom strácajú svoju polaritu a nie sú schopné zoskupiť a vytvoriť to, čo poznáme ako vodný kameň. Takže na sprchovom kúte, či na ohrevných telesách a spotrebičoch sa tak vodný kameň neusadzuje. Produkt je vhodný pre úpravu tvrdej vody v domoch a bytoch. Je veľmi vhodný pre úpravu tvrdej vody aj pre priemysel či potravinárske firmy. Použitie STOPKALK-u spôsobuje lepšiu vstrebateľnosť vody, čo bolo úspešne dokázané pri použití v poľnohospodárstve. Zlepšuje tým zavlažovanie koreňového systému.
link: https://www.vodaservis.sk/uprava-tvrdej-pitnej-vody/stop-kalk/
3.) ZMÄKČOVAČ VODY
Jednoznačne najúčinnejší spôsob úpravy tvrdej vody. Zmäkčovač vody je sofistikované zariadenie, ktorého jedinou úlohou je vodu zmäkčiť na takú úroveň, aby mal zákazník dokonalý komfort a bola zabezpečená maximálna ochrana spotrebičov a zariadení. V neposlednom rade mäkká voda je veľmi vhodná na umývanie, pokožka nie je po umytí vysušená a vlasy sú jemnejšie. Pranie je dokonalejšie a šetrnejšie zároveň. Pracie prášky a aviváže sa v mäkkej vode veľmi dobre rozpúšťajú. Ich účinnosť je tak vyššia a ich spotreba tak menšia čo sa priamo prejavuje na úspore peňazí. Ohrev vody v ohrievačoch, podlahovom kúrení, bojleroch či kotloch je rýchly a efektívny. Takže spotreba elektriny a plynu je menšia a tým pádom aj Vaše účty. Proces úpravy tvrdej vody pomocou zmäkčovača vody je automatický a nevyžaduje skoro žiadnu obsluhu. Jediné čo treba urobiť je kontrola hladiny soli v zásobníku, ktorá služi na regeneráciu zmäkčovača.
link: https://www.vodaservis.sk/zmakcovace-vody/
Možnosti ako upraviť tvrdú vodu je mnoho. Záleží od preferencií zákazníka, rozpočtu a často aj priestorových možností, ktorý systém úpravy sa nakoniec zvolí. Našou úlohou je navrhnúť najlepšie možné riešenie, ktoré bude plniť svoju úlohu na 100% na dlhý čas. A pretože každý zákazník a jeho problém je jedinečný, našou vášňou je vyriešiť každý problém k maximálnej spokojnosti.
Našou vizitkou je spokojný zákazník!